AUTOMATA ZSÍRZÓRENDSZEREK
Az automatikus zsírzó rendszerek szabályozott mennyiségű kenőanyagot szállítanak a gép, a berendezés egy vagy több kenési pontjára, miközben a gép folyamatos működését nem zavarják.
Az automatikus kenés magában foglalja a zsír szivattyúzását a kenőrendszer tartályából, csővezetéken nyomás alatti eljuttatását az elosztó blokk szerelvényhez és onnan tovább a kenési helyekhez csatlakozó zsír injektorokhoz, fúvókákhoz. A kenési helyre eljuttatott zsír mennyisége és az utánzsírzási időköz egyaránt előre beállítható.
Az automatikus zsírzó rendszerek számos előnnyel rendelkeznek a hagyományos kézi kenési módszerekhez képest:
- Minden kritikus alkatrész kenve van, függetlenül a helytől
- A kenés a gép működése közben valósul meg
- A kenőanyag nem szennyeződik a kenőrendszerben, mert zárt rendszerben van
- Az alkatrészek kisebb kopása kevesebb meghibásodást, kevesebb leállást és alacsonyabb karbantartási költségeket jelent.
- A mért kenési mennyiségek révén nincs kenőanyag-pazarlás vagy túlkenés
- Biztonságos, nem kell a gép körül jönni-menni a munkavállalónak
- A kisebb súrlódásnak köszönhetően alacsonyabb a gép energiafogyasztása
Az automatikus zsírzó rendszerek alkalmazásának hátrányai:
- a rendszer karbantartásához új szakmai ismeretek kellenek
- a rendszernek beruházási igénye van, amely kb. 1-2 év alatt megtérül
A rendszer részei:
Egy tipikus rendszer vezérlőből/időzítőből, szivattyúból (tartállyal), tápvezetékből, elosztó-, adagolószelepekből és tápvezetékekből, valamint egyéb szerelvényekből, alkatrészekből áll.
A gyártótól vagy a rendszer típusától függően minden automatikus kenőrendszert az alábbi fő egységekből építenek ki:
1. Vezérlő/időzítő – aktiválja a rendszert a zsír elosztásához, betartja az előzetesen beállított nyomásértéket és utánzsírzási időközöket.
2. Tartályos szivattyú – tárolja és ellátja a rendszert kenőzsírral; ma általános a villanymotoros üzemeltetése.
3. Csővezeték – összeköti a szivattyút az adagolószelepekkel vagy injektorokkal, fúvókákkal, ezen keresztül áramlik a kenőzsír, különféle fém és műanyag csöveket használnak.
4. Elosztószelepek – a gerincvezetékről szétosztják a kenőzsírt a helyi vezetékek felé; gyakran beépített nyomásérzékelővel rendelkeznek.
5. Injektorok – a zsír betöltése után a dugattyú elemek egymás után nyomják ki a kenőanyagot a kenési helyekre a meghatározott mennyiséggel és nyomással. A kenési ciklus befejezését követően a rendszerben lecsökken a nyomás, az injektáló dugattyúk rugóerő hatására visszatérnek alapállapotukba.
A gépek, ha gyárilag nincsenek automatikus zsírkenéssel ellátva, akkor utólag is könnyen elláthatóak a megfelelő kenőrendszerrel. A tervezéshez és a kivitelezéshez a Fun-Line Kft rendelkezésre áll. Gyorsan és hatékonyan szerelünk fel központi zsírzó rendszereket építőipari és mezőgazdasági gépekre, valamint ipari gyártó sorokra.